
Takeaways fra Datasenterforum 27. September 2018
27. september ble årets andre Datasenterforum arrangert i regi av IKT-Norge. Datasenterforum er et interesseorgan for datasenterbransjen, hvor forumet har til hensikt å samle aktørene til felles myndighetskontakt, samt innsats og diskusjon knyttet til viktige utfordringer for sektoren. Basefarm var selvsagt tilstede under arrangementet.
I denne omgangen sto følgende på agendaen:
1. Orientering om den generelle datasentersituasjonen sett fra medlemmenes perspektiv.
2. Krav om anleggsbidrag i regionale maskenett
3. El-sertifikater – faktaopplysninger og vurdering av effekten dette har hatt for bransjen
4. NKOM – status tildeling av midler ved etablering av nye internasjonale fiberforbindelser
5. Kartlegging av datasenernæringen
3 TAKEAWAYS FRA PETTER M. TØMMERAAS
Petter M. Tømmeraas er leder for datasenterenheten i Basefarm. Her er hans tanker rundt dette datasenterforum:
1. Det er viktig for bransjen å sammen jobbe for at anleggsbidrag blir rettferdige og at vi er konkurransedyktige i forhold til andre lands rammevilkår. Økt anleggsbidrag vil kunne gjøre muligheten for å bygge ut konkurransedyktige datasentre svært vanskelig.
2. Pengene som er satt av i statsbudsjettet for støtte til utbygging av utenlandskapasiteten på fiber vil snart bli tilgjengeliggjort for markedet via en utlysning. Formålet er å øke robustheten og sikkerheten for datatrafikk mellom Norge og utlandet.
3. Samarbeid for å sikre Norges posisjon som datasenterlokasjon for internasjonale kunder er viktig og man trenger ressurser for å kunne konkurrere mer likeverdig med blant annet våre naboland Sverige og Danmark, som i dag har vesentlig mer ressurser for å markedsføre seg ut mot de store internasjonale kundene.